Tuloksia (vanhat)

Tässä sivulla on tuloksia 2014 vuodelta. Uudet syksyn 2015 tulokset löydät ajankohtaista sivulta sekä Katergoria –> Tulokset

Perämeren Lohiajot 20.9 Tornio

Lohiajoihin kutsuttiin tänä vuonna vain yksi valiokoira/ajokoirayhdistys. Keski-Pohjanmaata edusti Hakokarin Pietu/Veli-Matti Mäki-Rautila Himangalta

  1. Idith om. Seppo Alila Pohjois-Pohjanmaan Ajokoirakerho 84,04
  2. XXX Kuturan Jallu om. Hans Djärv, Ruotsi 76,38
  3. XX Viitainmaan Luna om. Kirsi Hytönen ja Pekka Kuosmanen, Kaakkois-Suomen Ajokoirakerho 75,75
  4. XX Meripojan Essi om. Petri Saarenkangas Tornio  69,83
  5. XX Halkokarin Pietu om. Veli-Matti Mäki-Rautila Keski-Pohjanmaan Ajokoirayhdistys 67,67
  6. Ässä om. Ari Kanerva ja Jaakko Porvari, Kymen-Karjalan Ajokoirayhdistys 67,42
  7. Alapörkän Rocco om. Heikki ja Henri Jokinen, Satakunnan Ajokoiramiehet 66,83
  8. XX Rauhasalmen Rymy om. Hannu ja Matti Tarkiainen Suur-Savon Ajokoiramiehet 65,08
  9. XX Korpilehdon Eetu om. Jorma Siren, Länsirannikon Ajokoirakerho 61,88
  10. XX Meripojan Sanna om. Tuula ja Jari Pekkala Alatornio 59,13

KV-Lohiajoissa oli mukana 21 koiraa

Kolmen kerhon ottelu 13.9.2014 Kuusamo

Perinteinen kolmen kerhon ottelu 13.9 Kuusamossa. Kerhojen välisen ottelun vei tällä kertaa nimiinsä Keski-Pohjanmaa, toiseksi sijoittui Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu oli kolmas.

Keski-Pohjanmaa:

Syysaamun Elli, Petri Järvelä ja Jarkko Viitala Kaustinen AJOK 2 62.13
Helimarin Minttu, Petri Alainen Kokkola AJOK 1 89.08
Ruskametsän Sari, Timo Kalavainen ja Markku Ekonoja Himanka AJOK 0 43.46

Pohjois-Pohjanmaa:

Hämy, Heino Pitkänen Kuusamo AJOK 2 63.58
Kuusitarhan Urho, Pasi ja Tapio Kemppainen Kuusamo AJOK 2 70.88
Tuomipuron Eedvart, Elias Ulvinen Oulu AJOK 3 52.08

Kainuu:

Ontuvan Sointu, Timo ja Milla Meriläinen Sotkamo AJOK 2 61.88
Ontuvan Jive, Raimo Ronkainen Kuhmo AJOK 0 47.33
Pelkkikankaan Sissi, Markku Metsävainio Kajaani AJOK 0 42.96

Kalajokilaakson aluevalinta 12.10 2014 Pyhäjärvi

  1. n Puskajussin Mira, Om. Pauli Sornikoski, Haapajärvi 92,54
  2. u Koivunevan Ossi, Om. Asko Ollikainen & Jussi Ojalehto, Nivala 79,08
  3. n Komujoen Regina, Om. Markku Matilainen, Pyhäjoki 78,88
  4. u Hurmalan Taju, Om. Iikka Hoikka, Haapajärvi 71,75
  5. n Tuulihaan Attina, Om. Johanna & Toni Seppälä, Ylivieska 71,42
  6. n Villipuron Lyyti, Om. Arvo & Juha Kumpumäki, Nivala 70,71
  7. n Alapörkän Demi, Om. Iiro Mäkelä, Kalajoki 61,08
  8. u Pallinaaman Eemeli, Om. Ari Tiainen, Sievi 47,08
  9. n Hurmalan Taika, Om. Lauri Haikara, Nivala 47,00
  10. u Vihtavuoren Jopu, Om. Pentti Isokoski, Ylivieska 40,71

Perho- ja Lestijokilaakson aluevalinta 11.10 Kannus

  1. n. Puskajussin Kepa om. Heikki Maunula, Kokkola 84.21
  2. n. Syysaamun Elli, om- Petri Järvelä&Jarkko Viitala, Kaustinen 74.29
  3. n. Kempin Arla om. Pirkko Korpela, Halsua 71.63
  4. n. Tiinun Heta om. Seppo Korpela, Halsua 70.13
  5. n. Helimarin Minttu om. Petri Alainen, Kokkola 65.46
  6. n. Koivunevan Donna om. Jarkko Vörlin, Kokkola 54.83
  7. u. Kurko om. Toni Hotakainen, Kaustinen 50.71
  8. n. Ruskametsän Sari om. Timo Kalavainen, Himanka 33.54
  9. n. Hilla om. Anne&Ilkka Hyvärinen, Toholampi 33.21
  10. u. Passipolun Salama om. Aimo Koskinen, Kokkola 21.33
  11. n. Ässä om. Mika Koskela, Veteli 3.00

PM-koe 19.10 Kaustinen

  1. n. Helimarin Minttu om. Petri Alainen Kokkola 93.88
  2. n. Tuulihaan Attina om. Johanna ja Toni Seppälä Ylivieska 88.67
  3. u. Hurmalan Taju om. Ilkka Hoikka Haapajärvi 69.79
  4. n. Puskajussin Kepa om. Heikki Maunula Kokkola 69.58
  5. n. Kempin Arla om. Pirkko Korpela Halsua 64.63
  6. n. Villipuron Lyyti om. Arvo ja Juha Kumpumäki Nivala 56.33
  7. n. Koivunevan Donna om. Jarkko Vörlin Kokkola 36.88
  8. n. Komujoen Regina om. Markku Matilainen Pyhäjärvi 36.50
  9. u. Pallinaaman Eemeli om. Ari Tiainen Sievi 36.33
  10. u. Halkokarin Pietu om. Veli-Matti Mäki-Rautila Himanka 34.75
  11. n. Syysaamun Elli om. Petri Järvelä ja Jarkko Viitala 34.71
  12. n. Alapörkän Demi om. Iiro Mäkelä Kalajoki 31.79
  13. n. Tiinun Heta om. Seppo Korpela Halsua 22.33

Pohjan Lohko 25-26.10 Kannus

  1. Puron Kerttu om. Anu ja Kauko Karhu, Kajaani, 169,05p
  2. Perämeren Poju om. Heikki Vihanta, Rovaniemi, 164,30p
  3. Luontopolun Retu om. Marko Mustonen, Sotkamo 139,05p
  4. Meripojan Sulo om. Santtu, Markku ja Tiina Tytärniemi, Keminmaa, 136,38p
  5. Jahti-Ukon Jore om. Jorma Pirnes, Haapavesi 115,79p
  6. Meripojan Essi om. Petri Saarenkangas ja Sanna Moisanen, Tornio, 114,17p
  7. Helimarin Minttu om. Petri Alainen, Kokkola, 111,33p
  8. Hurmalan Taju om. Iikka Hoikka, Haapajärvi 97,96p
  9. Tuulihaan Attina om. Johanna ja Toni Seppälä, Ylivieska 93,42p
  10. Alapörkän Liinu om. Reetta ja Jari Fors, Pyhäjoki 66,13p
  11. Ajotaiturin Arvi om. Pekka Sironen, Suomussalmi 57,08p
  12. Alapörkän Fredi om. Raimo Keinänen, Raahe, 41,88p

Kalakukkoajot 08-09.11 Siilinjärvi

  1. Juuli 88,50+87.63=176,13
  2. Kipakankaan Jytä 80,38+87,58=167.96
  3. Korpilahden Löpi 82.42+85,08=167.50
  4. Villipuron Lyyti 65,96+98,25=164,21 Arvo Kumpumäki, Nivala

yht. 11 koiraa

Pässikoe 08-9.11 2014 Sotkamo

  1. Arpan Riitu 81,88+97,50 (CACIT)=179,38p
  2. Ajolumen Remu 79,79+92,58= 172,37p
  3. Haka-ahon Karo 97,50(CACIT)+70,92=168,42p
  4. Kotipolun Anni 77,71+84,04=161,75p
  5. Rento 66,79+88,13=154,92p
  6. Varpuvitsan Saara 61,29+91,58=152,87p
  7. Kempin Arla 69,29+76,04=145,33p om. Pirkko Korpela, Halsua

yht. 16 koiraa

Naisten Kilvassa 1.11 Uuraisilla oli edustajamme Pallinaaman Dooris. Dooriksen omistaa Mirja Päivärinne ja Merja Tiainen Sievistä.

  1. 1. Ajotaiturin Hinni, Kaisa Säisä, Pohjois-Savo, 61,04 p
    2. Ontuvan Sointu, Milla Meriläinen, Kainuu, 60,96 p
    3. Pallinaaman Dooris, Mirja Päivärinne, Keski-Pohjanmaa, 48,33 p
    4. Eräjätkän Akka, Heli Nieminen, Keski-Suomi, 45,42 p
    5. Leirinotkon Lila, Erja Leiri, Kaakkois-Suomi, 41,83 p
    6. Meripojan Sulo, Tiina Tytärniemi, Lappi, 39,50 p
    7. Repopupun Komia-Leidi, Riina Luoma, Etelä-Pohjanmaa, 39,38 p
    8. Mannikarin Valtti, Jenni Julia Koskela, Pohjois-Pohjanmaa, 34,33 p
    9. Emma, Satu Varvikko, 2013 voittaja Keski-Suomi, 31,17 p
    10. Nelli, Annaliisa Pellikainen, Pohjois-Karjan, Suur-Savo, 3,00 p
    12. Sorry, Eeva Wassborr, Länsirannikko, 0,00la, 27,21 p
    11. Rauhasalmen Ratto, Auli Haapiainen-Liikane

Keskipohjanmaan Ajokoirayhdistyksen mestaruuskisa 15.11.2014

  1. n. Ansa 44980/04 om. Esko Lassila ja Kai Salo 80.04
    2. u. Villipuron Pekko 30109/10 om. Kimmo Virkkala 59.17
    3. u. Mannikarin Mikki 37452/11 om. Juha Manninen 56.38
    4. n. Helimarin Minttu 19281/10 om. Petri Alainen 50.67
    5. n.Tiinun Ilo 38690/10 om. Seppo Korpela 45.38
    6. n.Hilla 49228/06 om. Anne ja Ilkka Hyvärinen 30.21
    7. u. Riistahirmun Tzenja ER30739/08 om. Pia ja Markku Juola 3.00

Etelä-Pohjanmaa / Keski-Pohjanmaa ottelu 23.11

Perinteikäs Keski-Pohjanmaa/Etelä-Pohjanmaa ottelu käytiin tänä vuonna Etelä-Pohjanmaan Ajokoirakerhon majalla Syrjähovissa.
Ottelu pisteisiin lasketaan 3 parhaan koiran tulokset/joukkue.

  1. Helimarin Minttu om. Petri Alainen Kokkola K-P 91.54 L
  2. Keltamaan Tuulia om. Marko Pitkäranta Kauhava E-P 81.21 P
  3. Repopupun Komia-Leidi om. Riina Luoma & Marko Ketoja Kauhava E-P 76.08 P
  4. Tiinun Ilo om. Seppo Korpela Halsua K-P 70.21 L
  5. Mannikarin Mikki om. Juha Manninen Kalajoki K-P 67.67 L
  6. Pikijussin Santtu om. Tuomas & Antti Tuomaala Lapua E-P 62.29 P
  7. Ansa om. Esko Lassila & Kai salo Kokkola K-P 59.71 L
  8. Minttu om. Seppo Yli-Hirvelä Seinäjoki E-P 48.46 L

Keski-Pohjanmaa 229.42, Etelä-Pohjanmaa 219.58

KETUNAJOKOKEET:

Kennelpiirin KEAJ-mestaruuskisa 16.11.2014 Kannus

  1. n. Sabrina om. Tero Anttila, Perho 95.00
  2. u. Vihreäntalon Raju om. Marko Kotajärvi, Kokkola 94.25
  3. n. Raila om. Ismo Jyrkkä ja Joakim Liedes, Kokkola 89.00
  4. n. Kettupekon Emma om. Jarkko Ylesmäki, Kokkola 86.00
  5. u. Aape om. Vesa-Matti Patana, Veteli 83.00 (KVA-arvoon oikeuttava tulos)
  6. u. Tiinun Vili om. Seppo Korpela, Halsua 65.00
  7. u. Riistahirmun Rex om. Markku Juola, Kalajoki 54.75
  8. n. Riitasalon Tatja om. Timo Saartoala, Reisjärvi 29.00
  9. u. Huki om. Markku Peltokorpi, Kannus 28.00
  10. u. Isojytky om. Juha Lukkarila ja Pertti Saari, Kokkola 28.00
  11. u. Jahtiluodon Roope om. Pauli Keski-Ojala, Kannus 26.00
  12. n. Ringa om. Jarno Kero, Kokkola 26.00

KEAJ Pohjanlohko 29.11.2014 Suomussalmi

  1. Pyyntimiehen Miina om. Jukka Leskelä Enontekiö 99 p
  2. Tenholan Kati om. Jukka Kaan/Väinö Ukonmaanahlo Ii 97,50 p
  3. Sabrina om. Tero Anttila Perho 93.50 p
  4. Vihreäntalon Raju Marko Kotajärvi Kokkola 92,66 p (varakoira kettukilpaan)
  5. Havukon Hely Jouni Kaartinen, Ismo Moilanen Kajaani 86,25 p
  6. Repo-ojan Nasse Taisto Koistinen Paltamo 84,75 p
  7. Raila Ismo Jyrkkä/Joakim Liedes Kokkola 78,50 p
  8. Riitasalon Pihka Jani Kyllönen Suomussalmi 75,90 p
  9. Kettu-Pekon Emma Jarkko Ylesmäki Kokkola 63.00 p
  10. Helvetinkolun Hani Markku Paakkola/Jaakko Hannuksela Muhos 28.00
  11. Pyyntimiehen Bella Jukka Leskelä Enontekiö 25.00 p
  12. Aape Vesa-Matti Patana Veteli 18,50 p

Sabrina sijoittui Tyrnävän Kettukilvassa viidenneksi kahden päivän yhteistuloksella 159.50

Ajokoirayhdistyksen KEAJ-mestaruuskoe 21.12

  1. u. Jahtiluodon Roope om. Pauli Keski-Ojala, Kannus 93.00 (K-KVA)
  2. u. Huki om. Markku Peltokorpi, Kannus 90.00
  3. n. Kettu-Pekon Emma om. Jarkko Ylesmäki, Kokkola 88.00
  4. n. Raila om. Ismo Jyrkkä ja Joakim Liedes, Kokkola 82.90 (K-KVA)
  5. u. Vihreäntalon Raju om. Marko Kotajärvi, Kokkola 82.18 (K-KVA)
  6. u. Piiskahännän Voitto om. Vesa Kätkä, Kokkola 77.68
  7. u. Lalli om. Marko Lehto ja Roland Sundfors, Kruunupyy 76.50
  8. u. Riistahirmun Rex om. Markku Juola, Kalajoki 61.40 (venäjänajokoira)
  9. n. Brenda om. Tero Anttila, Perho 54.00

Maakuntaotteluun 6.1.2015 ei saatu joukkuetta kasaan, joten edustusta ei ollut.